KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 9715204
nr 971 5204
Akvarell
Birgersdotter, signerad 1982, Ägg, 47x38
Utrop:
800 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 27 juli 2015
kl 19:29:00
100 kr
600 kr
500 kr
600 kr (Budbetjänt)
800 kr
1.000 kr
Ägget
Ägget lanserades 1958 och formgavs av Arne Jacobsen för lobbyn på SAS Royal Hotel i Köpenhamn.
Till Ägget finns en fotpall. Fanns även som soffa på hotellet.
Producerad av Fritz Hansen, Danmark.